Snadno použitelný nástroj pro posuzování je určen pro jednotlivce všech věkových kategorií, kteří se nacházejí v nejranějších fázích komunikace, a kteří již používají nějakou formu komunikace.
- AKTUÁLNÍ SEMINÁŘE - - UKONČENÉ SEMINÁŘE -
____________________________ AKTUÁLNÍ SEMINÁŘE ____________________________
Cena 800,-Kč pro členy LSMS; 1100,-Kč ostatní
Organizátor Logopedická společnost Miloše Sováka
Místo konání: Dětské centrum Paprsek, Svépravická 701, Praha 9 - Hloubětín - nová budova: Rodinné centrum Zdeňka Matějčka
PhDr. Jana Pešková Ph.D a Krista Hemzáčková
• Komunikační profil Matrix
• Speciálně pedagogické vyšetření pro zhodnocení impresivní řeči a impresivních jazykových schopností (vyšetření porozumění řeči)
Účastníci semináře se seznámí s online diagnostickým materiálem Komunikační profil Matrix, na jehož české verzi se podílely lektorky semináře a s aktualizovaným Speciálně pedagogickým vyšetřením pro zhodnocení impresivní řeči a impresivních jazykových schopností. Oba materiály ve své práci mohou úspěšně využít logopedi, speciální pedagogové, pracovníci speciálních škol a další odborníci, kteří pracují s jedinci s narušenou komunikační schopností. Komunikační profil Matrix je určený k přesnému stanovení způsobu komunikace daného jedince a k poskytnutí východiska pro stanovení komunikační strategie.
Je určen k diagnostice jedinců jakéhokoli stáří, kteří se nachází v raných stádiích komunikace. Matrix je uzpůsoben pro jakýkoli typ komunikačního chování, včetně augmentativních a alternativních forem komunikace (AAK) a presymbolické komunikace (jako jsou gesta, výraz obličeje, pohled očí a pohyby těla). Je vhodný pro jedince, kteří mají jakýkoli typ či stupeň postižení, včetně těžkých a kombinovaných postižení, mentálního postižení a postižení smyslového či tělesného, tedy pro jedince u nichž se běžné diagnostické testy nedají využít. Základním výstupem testu je jednostránkový Komunikační profil jedince a Seznam komunikačních dovedností, které nám pomohou rozhodnout jaké obecné komunikační cíle jsou přiměřené s ohledem na současné schopnosti jedince. Je možné stanovit obecný intervenční cíl (na jakou úroveň komunikace je třeba se zaměřit), a také specifický intervenční cíl (na jaké specifické komunikační chování a sdělení se zaměřit.)
Vyšetření porozumění řeči (Speciálně pedagogické vyšetření pro zhodnocení impresivní řeči a impresivních jazykových schopností) je diagnostický materiál, který slouží k analýze a stanovení úrovně porozumění řeči tak, aby bylo možné zvolit cílenou intervenci, vybrat adekvátní metody, formy a prostředky na odstranění nebo zredukování komunikačních bariér. Umožňuje cílené zaměření na oblast receptivní řeči formou subjektivního hodnocení speciálním pedagogem.
Platba
Chcete-li vystavit fakturu, zašlete fakturační údaje = přesnou adresu zařízení, IČO, DIČ na adresu: log...@seznam.cz
Doklad o zaplacení je potřeba vzít s sebou. Děkujeme.
Doprava
metro B - stanice Hloubětín, odtud pěšky cca 5 min. podle směrovek na Areál Paprsek, nová zelenočerná budova Rodinného centra
Těšíme se na shledanou.
_______________________________ UKONČENÉ SEMINÁŘE _______________________________
lektorky: PhDr. Jana Pešková, Ph.D., Krista Hemzáčková
počet hodin: 16 vyučovacích hodin (pro naplnění šablony II/2.1, Vzdělávání PP ZŠ - DVPP)
Termíny: 30. - 31.5.2019
Místo konání: Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ o.p.s. , Komenského 432, 530 03 Pardubice
Cena: 2.900 Kč
Bližší info a přihlášky: Dana Horáková, horakova@svitani.cz
zvou všechny své členy, hosty a zájemce na společnou odbornou konferenci 2019
Zahájení v 9.00 (registrace od 8.30 hodin, předpokládaný konec v 15:00 hodin)
v aule Pedagogické fakulty UK Praha 1, M. D. Rettigové 4Konference se bude konat ve středu 22. května 2019
Na celostátní konferenci se jedenkráte v roce setkávají kolegové logopedi, speciální pedagogové, pedagogové z různých typů škol, ale především z různých míst a koutů celičké naší země. Velmi často jsme svědky toho, že se tu bývalé spolužačky či kolegové po dlouhé době sejdou a potom, aby si stihli všechno sdělit, nechají si raději ujít odborný program, jen aby zjistili co, kde a jak.
Rádi Vám nabídneme spojení obou příjemných součástí celostátního setkání. Nenechte si tedy ujít žádný z příspěvků odborného programu, vstřebejte ho, jak se patří, načerpejte nové poznatky a po skončení konference, zhruba mezi 15. a 17. hodinou, se zúčastněte naší odpolední kávy. Přijďte na zcela neformální setkání s Vašimi kolegy, spolužáky, známými, ale zároveň i s přednášejícími. Zajistíme k této příležitosti malé občerstvení. Abychom ale mohli zajistit pro všechny dostatek pití i jídla (k dispozici bude káva, čaj, nealko, víno, chlebíčky, koláče), musíme znát počet Vás všech, kteří se chcete zúčastnit. Těšíme se na Vás!!!
Cena: 200,- Kč
lektorky: PhDr. Jana Pešková, Ph.D., Krista Hemzáčková
počet hodin: 16 vyučovacích hodin (pro naplnění šablony II/2.1, Vzdělávání PP ZŠ - DVPP)
Termíny:
lektorky: PhDr. Jana Pešková, Ph.D., Krista Hemzáčková
počet hodin: 16 vyučovacích hodin (pro naplnění šablony II/2.1, Vzdělávání PP ZŠ - DVPP)
Termín: 24. – 25. 4. 2018, 9.30 – 17.30
místo konání: Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, ops, Komenského 432, Pardubice
poplatek: 2200,- Kč/os
Přihlášky emailem na: horakova@svitani.cz
Stručný přehled nejčastěji používaných metod ve výuce čtení s důrazem na globální a analyticko-syntetickou metodu.
Akreditace č.j.: MŠMT- 1270/2017-2-235
lektorky: PhDr. Jana Pešková, Ph.D., Krista Hemzáčková
počet hodin: 16 vyučovacích hodin (pro naplnění šablony II/2.1, Vzdělávání PP ZŠ - DVPP)
Termín: 1. – 2. 11. 2017, 9.30 – 17.30
místo konání: Dětské centrum Paprsek, Šestajovická 580, Praha 9
poplatek: 2900,- Kč
Přihlášky emailem na: horakova@svitani.cz
Stručný přehled nejčastěji používaných metod ve výuce čtení s důrazem na globální a analyticko-syntetickou metodu.
Mgr. Michaela Voldřichov, předsedkyně Logopedické společnosti M. Sováka
Doc. PaedDr. Petr Franiok, Ph.D., předseda Psychopedické společnosti
Program:
Pro účastníky konference bude k dispozici osvědčení o jejím absolvování.
Na celostátní konferenci se jedenkráte v roce setkávají kolegové a kolegyně z různých typů škol a zařízení, z různých míst naší země. Aby si stihli všechno sdělit, nechají si raději ujít odborný program, jen aby zjistili co, kde a jak.
Rádi Vám nabídneme spojení obou příjemných součástí celostátního setkání. Nenechte si tedy ujít žádný z příspěvků odborného programu, načerpejte nové poznatky a po skončení konference, zhruba mezi 15. a 17. hodinou, se zúčastněte našeho odpoledního posezení kávy. Přijďte na zcela neformální setkání s Vašimi kolegy, známými a s přednášejícími. Zajistíme k této příležitosti malé občerstvení. Abychom mohli zajistit pro všechny dostatek pití i jídla (k dispozici bude káva, čaj, nealko, víno, chlebíčky, koláče), musíme znát počet Vás, kdo se chcete zúčastnit.
Cena: 150,- Kč
Platba možná předem, doklad o zaplacení s sebou, několik vstupenek bude možno zakoupit i při registraci. Přihlásit se můžete on-line přímo na www.logopedicka-spolecnost.cz , přihlášky najdete pod heslem Semináře.
Platbu uskutečněte nejpozději do 10.5.2017 převodem nebo složenkou na účet 1937696339/0800, do zprávy pro příjemce napište své jméno a příjmení. U vstupu na posezení u kávy se -prosím- prokažte vstupenkou, která Vám bude vydána oproti předložení potvrzení o zaplacení při registraci na konferenci
Více informací a přihlášky na adrese Logopedické společnosti
Účastníci semináře se seznámí s online diagnostickým materiálem Komunikační profil Matrix, na jehož české verzi se podílely lektorky semináře. Komunikační profil Matrix je hodnotící nástroj určený k přesnému stanovení způsobu komunikace daného jedince a k poskytnutí východiska pro stanovení komunikační strategie. Ve své práci ho mohou využít logopedi, speciální pedagogové, rodiče a všichni kdo pracují s jedinci s narušenými komunikačními schopnostmi.
Je určen k diagnostice jedinců jakéhokoli stáří, kteří se nachází v raných stádiích komunikace. Matrix je uzpůsoben pro jakýkoli typ komunikačního chování, včetně augmentativních a alternativních forem komunikace (AAK) a pre-symbolické komunikace (jako jsou gesta, výraz obličeje, pohled očí a pohyby těla). Je vhodný pro jedince, kteří mají jakýkoli typ či stupeň postižení, včetně těžkých a kombinovaných postižení, mentálního postižení a postižení smyslového či tělesného, tedy pro jedince u nichž se běžné diagnostické testy nedají využít. Pomocí tohoto diagnostického nástroje získáme následující informace:
Základním výstupem testu je jednostránkový Komunikační profil jedince a Seznam komunikačních dovedností, které nám pomohou rozhodnout jaké obecné komunikační cíle jsou přiměřené s ohledem na současné schopnosti jedince. Je možné stanovit obecný intervenční cíl (na jakou úroveň komunikace je třeba se zaměřit), a také specifický intervenční cíl (na jaké specifické komunikační chování a sdělení se zaměřit.)
Na semináři budou představeny kazuistiky, jejichž prostřednictvím budou účastníci seznámeni se záznamem a popisem aktuálního komunikačního chování jedinců s různým postižením a návrhem vhodné strategie.
Termín: 16.ledna 2017, od 9:00 do 15:0 hod.
Místo: Dětské centrum Paprsek, Svépravická 701, Praha 9 - Hloubětín – nová budova: Rodinné centrum Zdeňka Matějčka
Cena: členové LSMS 600,- Kč. Ostatní účastníci 800 Kč
Platbu uskutečněte převodem nebo složenkou na č.ú. 1937696339/0800, variabilní symbol – Vaše rodné číslo, specifický symbol – 1601
Chcete-li vystavit fakturu, pošlete včas fakturační údaje (IČ,DIČ,adresu zařízení)!
Platba pouze předem, doklad o zaplacení s sebou!
Více informací a přihlášky na adrese Logopedické společnosti
Kapacita přednáškové místnosti omezena, proto je nutné se na tuto vzdělávací akci LSMS přihlásit předem. Přihlášení nutno provést nejpozději do 30.dubna 2016.
Cena: členové LSMS 300,- Kč. Ostatní účastníci 400 Kč, platbu nutno provést nejpozději do 10.května 2016.
Číslo účtu. 1937696339/0800 Variabilní symbol: 2751
Mimořádná příležitost pro účastníky: možnost objednat si vstupenky na divadelní představení Poprask na laguně v divadle Pod Palmovkou na 26.května od 18 hodin. V ceně 380,- kč je nejen vstupenka do divadla, ale před představením i welcome drink a malé občerstvení ve foyer divadla pouze účastníky akce a jejich doprovod.
Vstupenku na divadelní představení je NUTNO také zaplatit předem na stejné číslo účtu, variabilní symbol je 2752. Vstupenky pak budou k vyzvednutí od 17.30 přímo v Divadle pod Palmovkou.
zvou Vás všechny své členy, hosty a zájemce o problematiku osob s mentálním postižením
na odbornou konferenci 2016 na téma
Konference se bude konat ve středu 10. února 2016
v aule Pedagogické fakulty UK Praha 1, M.D.Rettigové 4
(od vrátnice vpravo přes dvůr, přízemí - vchod do auly vlevo).
Zahájení v 9.30 hodin, registrace od 8.30 hodin, předpokládaný konec 14.30 hodin
Konferenční poplatek 100,- Kč pro členy společnosti a seniory, 200,- Kč pro ostatní, studenti UK - PedF – zdarma.
Žádáme členy Psychopedické společnosti, aby uhradili členský příspěvek (v minimální výši 200,- Kč) na rok 2016 elektronicky na účet 160 773 424 / 0300, případně při registraci na konferenci.
Pro účastníky konference bude na vyžádání k dispozici „Osvědčení“ o jejím absolvování v rozsahu 6 hodin.
Aktuální informace je možné získat také na facebooku Psychopedické společnosti.
Doc. PaedDr. Petr Franiok, Ph.D.
předseda Psychopedické společnosti
Program konference :
Součástí konference je prodej odborné literatury a pomůcek
Konferenční poplatek: 100,-Kč studenti a důchodci, 200,-Kč členové LSMS, 300,-Kč ostatní
Odborný program:
POHLED NA DRUHY A STUPNĚ PREVENCE V KONTEXTU RÁMCOVÉHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ - Pohled na prevenci v kontextu RVP PV (rámcový vzdělávací program předškolního vzdělávání). Pohled je zacílen na diferenciaci mezi specifickou a nespecifickou formou prevence na primární úrovni. Budou přiblíženy cílové skupiny pro preventivní působení. Významným momentem bude přiblížení pojetí hodnocení efektivity preventivního působení.
EMOČNÍ ZRALOST - Emoční zralost z různých úhlů pohledu, zejm. emoční zralost pro vstup do školního vzdělávání.
PROBLEMATIKA DIAGNOSTIKY JAZYKOVÝCH DOVEDNOSTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU – Příspěvek představí screeningovou testovou baterii "Diagnostika jazykového vývoje" (Grada 2014) a to s ohledem na její teoretické opory i obsah. Důraz bude kladem na popis jednotlivých úloh, které jsou součástí testového souboru: tedy úlohy pro hodnocení fonologických, lexikálních a gramatických schopností dítěte předškolního věku.
MATERS - PŘEDSTAVENÍ DIAGNOSTICKÉHO NÁSTROJE A POSTŘEHY Z PRAXE
DYSLEXIE A GRAMOTNOST U LIDÍ S DYSLEXIÍ OD DĚTSTVÍ DO DOSPĚLOSTI – Příspěvek se věnuje rozvoji čtenářské gramotnosti od předškolního období. Seznamuje s možností jak řešit problémy dětí, kterým se nedaří čtení genetickou metodou. Poukáže na možnost využití webových stránek KamiNet při výuce žáků s poruchami učení od 2. do 9. ročníku základní školy. Představí knihy Život rytíře a Astronomie bez dalekohledu, jak a čím jsou zaměřené na dospívající jedince s dyslexií a rozvoj jejich čtenářské gramotnosti. To, že dyslexie je problémem celoživotní, ukáže na výsledcích mezinárodního projektu Literacy, včetně představení portálu, který si klade za cíl pomoci dospívajícím a dospělým jedincům s dyslexií, neboť v době digitalizace informací se snížená čtenářská gramotnost stává silným rizikovým faktorem pro kvalitu života v dospělosti.
PREVENCE PORUCH POHYBOVÉHO APARÁTU U DĚTÍ – Seznámení s problematikou vývojových i získaných poruch pohybového aparátu u dětí předškolního věku a raného školního věku. Představení základních vyšetřovacích postupů pro kvalitní a včasnou diagnostiku poruchy vývoje pohybového aparátu. Možnosti fyzioterapie pro prevenci vzniku těchto poruch a také možnosti případné léčby.
KDY ZAČÍNÁ LOGOPEDIE? UČÍME SE OD KOJENCE – Všeobecně se zdůrazňuje lezení jako základ koordinace a rozvíjení všech složek vývoje včetně řeči. Ono to ale začíná mnohem dříve. Děti z mého pediatrického obvodu vám to ukáží.
GRAFOMOTORICKÁ STIMULACE U DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU – Grafomotorika v PPP. Kdy je nutné začít záměrně stimulovat k rozvoji grafomotoriky. Vhodné činnosti pro děti před samotným nácvikem kreslení a psaní (jemná motorika). Pracovní návyky při kreslení. Nácvik úchopu. Uvolňovací cviky. Grafomotorické prvky a jejich nácvik
RANÁ PÉČE U DĚTÍ SE ZDRAVOTNÍM ZNEVÝHODNĚNÍM - Raná péče je zaměřena na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte raného věku s ohroženým vývojem, tělesným či kombinovaným postižením ve věku 0-7 let. Služba raná péče poskytuje: konzultace v rodině, podporu psychomotorického vývoje dítěte, vizuomotorické koordinace, podporu komunikace, pomoc při výběru předškolního nebo školního zařízení, sociálně – právní poradenství a podporu jednání s úřady. Je uskutečňována formou terénní péče, tj. přímo v rodině, případně ambulantně.
PRAKTICKY DO ŽIVOTA...! - prezentace nové sady učebních materiálů vytvořené na míru pro žáky Praktické školy dvouleté.
Během konference bude možné zakoupit občerstvení, které pro účastníky připraví Kavárna a pekárna Slunce z Centra služeb Slunce všem v Unhošti.
Po skončení odborného programu jste srdečně zváni na následné posezení u kávy. Vstupenky bude možné zakoupit v den konání konference u prezence.
Logopedická společnost Miloše Sováka
Obsah: Seminář bude koncipován jako supervizní setkání těch, kdo se zúčastnili předchozích seminářů LSMS, kde byl tento diagnostický materiál představen a následně ho začali využívat ve své praxi. Očekáváme aktivní zapojení všech přítomných a vzájemnou výměnu zkušeností s Matrixem.Uvítáme vlastní případy účastníků, kdy na základě stanoveného komunikačního profilu můžeme společně vybrat nejvhodnější komunikační cíle a navrhnout vhodnou intervenci.
Termín: 9. června 2015, od 9,30 do 14,30 hod.
Místo: Dětské centrum Paprsek, Svépravická 701, Praha 9 - Hloubětín - nová budova: Rodinné centrum Zdeňka Matějčka
Cena: pro členy LSMS: 500 Kč, pro nečleny LSMS: 700 Kč
Více informací a přihlášky na adrese Logopedické společnosti
Logopedická společnost Miloše Sováka
Obsah: Účastníci semináře se seznámí s online diagnostickým materiálem Komunikační profil Matrix, na jehož české verzi se podílely lektorky semináře.
Termín: 17.února 2015, od 9,30 do 14,30 hod.
Místo: Dětské centrum Paprsek, Svépravická 701, Praha 9 - Hloubětín - nová budova: Rodinné centrum Zdeňka Matějčka
Náplň semináře Komunikační profil Matrix je hodnotící nástroj určený k přesnému stanovení způsobu komunikace daného jedince a k poskytnutí východiska pro stanovení komunikační strategie. Ve své práci ho mohou využít logopedi, speciální pedagogové, rodiče a všichni kdo pracují s jedinci s narušenými komunikačními schopnostmi.
Cena: pro členy LSMS: 500 Kč, pro nečleny LSMS: 700 Kč
Platbu uskutečněte převodem nebo složenkou na č.ú. 1937696339/0800, variabilní symbol – Vaše rodné číslo, specifický symbol – 1206
Platba pouze předem, doklad o zaplacení s sebou!
Přihlášku najdete na stránce Logopedické společnosti Miloše Sováka
lektorky: PhDr. Jana Pešková, Ph.D., Krista Hemzáčková
počet hodin: 10
termín: 12. – 13. 1. 2015
uzávěrka přihlášek: seminářje obsazen
kód programu: 207/2015
místo konání: Škola Korálek, Kladno
termín: 30 – 31. 3. 2015
uzávěrka přihlášek: 10. 3. 2015
kód programu: 208/2015
místo konání: NÚV, Novoborská 372, Praha 9 – Prosek
poplatek: 1 100,- Kč
odborný garant: Mgr. Adéla Zelenda Kupcová
organizační garant: PaedDr. Zuzana Jalloul
obsah semináře: Stručný přehled nejčastěji používaných metod ve výuce čtení s důrazem na globální a analyticko-syntetickou metodu. Výuka čtení s využitím globální metody, seznámení s metodou a učební pomůckou První čtení, metodika výuky. Diagnostika (stanovení vývojové úrovně) dovedností a schopností k rozlišování zobrazených pojmů, slovní zásoba a úroveň porozumění řeči a následné stanovení vzdělávací strategie. Sociální čtení (definice, kategorie uživatelů). Sluchová syntéza slabiková a hlásková Tvarová představivost (hmatové vnímání). Psaní hůlkovým písmem, seznámení s metodou a učební pomůckou Hůlková písanka, metodika výuky, ukázky pracovních listů, grafomotorika (úchopy, napodobení grafických tvarů). Sociální počty – definice, sociální dovednosti v této oblasti, vývojová hlediska rozvoje matematických schopností v předškolním věku, diagnostika – orientační vyhodnocení vývojové úrovně matematických schopností a dovedností, metodická doporučení. Prezentace případových studií, vyhodnocení úspěšnosti výuky čtení s využitím globální metody, psaní hůlkovým písmem (shrnutí z výzkumu) a ukázka sociálních počtů. Prezentace videozáznamů, ukázky pomůcek. Absolventi semináře by měli být schopni vytvářet čtecí listy a čítanky, které respektují individuální zvláštnosti, schopnosti a dovednosti jedince s mentálním postižením.
lektorky: PhDr. Jana Pešková, Ph.D., Krista Hemzáčková
počet hodin: 6
termín: 18. 6. 2015
uzávěrka přihlášek: 28. 5. 2015
kód programu: 209/2015
místo: NÚV, Novoborská 372, 190 00 Praha 9
poplatek: 750,- Kč
odborný garant: Mgr. Adéla Zelenda Kupcová
organizační garant: PaedDr. Zuzana Jalloul
obsah workshopu: Představení návazné učební pomůcky – Prvníčtení II., ukázky pracovních (čtecích) listů a čítanek vytvořených podle individuálních potřeb žáka, prezentace různých způsobů práce s Prvním čtením a Hůlkovou písankou, shrnutí způsobů procvičování a metodických doporučení. Nové způsoby výuky matematických dovedností, orientace v oblasti kvantitativních vztahů, využití dovedností, ke kterým výuka sociálních počtů směřuje. Ukázky „početnic“ vytvářených s ohledem na individuální potřeby jedince s MP. Výměna zkušeností, prezentace pracovních materiálů účastníků, vyhodnocení úspěšnosti výuky čtení s využitím globální metody a psaní hůlkovým písmem /shrnutí z výzkumu, prezentace případových studií/ a sociálních počtů. Prezentace videozáznamů. Workshop je koncipován jako pracovní setkání pro pedagogické pracovníky, kteří jakýmkoliv způsobem pracují s dětmi s postižením a využívají globální metodu ve výuce čtení (příp. i mimo ni),či učební pomůcky První čtení a Hůlková písanka. Očekává se aktivní zapojení všech účastníků a jejich vzájemná výměna zkušeností. Účastníci si připraví prezentace (pracovní postupy, ukázky, videozáznamy) svých způsobů práce v oblasti výuky čtení, psaní a počtů.
Termín: 23. května 2014 od 9:00 do 14:00 hodin
Místo: Pedagogická fakulta univerzity Karlovy, M.D. Rettigové 4, Praha 1
PROGRAM KONFERENCE:
Volby do hlavního výboru LSMS
POSEZENÍ U KÁVY
SOUČÁSTÍ KONFERENCE BUDE PRODEJ POMŮCEK VŠICHNI ÚČASTNÍCÍ OBDRŽÍ OSVĚDČENÍ O ABSOLVOVÁNÍ JEDNODENNÍ VZDĚLÁVACÍ AKCE KONFERENČNÍ
POPLATEK
Členové LSMS 200 Kč, nečl